25°C pochmurno z przejaśnieniami

Stańczyk dla Stańczyka

HOTNEWS, Stańczyk Stańczyka - zdjęcie, fotografia
  • stańczyk
    stańczyk
  • stańczyk2
    stańczyk2
  • stańczyk3
    stańczyk3

Nagrodę główną w konkursie fotograficznym „Wakacje z rzeźbami prof. Mariana Koniecznego”, organizowanym przez PGE Obrót S.A. i miasto Zamość  – rzeźbę Stańczyka z brązu otrzymał z rąk prof. Mariana Koniecznego – dr Jerzy Stańczyk z Łomianek, wykładowca WAT w Warszawie.

Uroczystość podsumowania ogólnopolskiego konkursu fotograficznego odbyła się w „Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego” w Zamościu z okazji  Światowego Dnia Turystyki. Zaszczycili ją swoją obecnością: prof. Marian Konieczny wraz z małżonką Marią Sarnik-Konieczną, Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamość, Agnieszka Szczekala, kierownik Zespołu Komunikacji PGE Obrót S.A., Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący Rady Miasta Zamość, Karol Garbula, sekretarza miasta Zamość, członek komisji konkursowej i Stanisław Orłowski, fotograf, członek komisji konkursowej.

Na uroczystość przybyli także partnerzy projektu promującego Zamość: Magdalena Magryta, Hotel Mercure Zamość Stare Miasto, Agnieszka Mogielnicka-Pachla, dyrektor Hotel Senator i Witold Paszt oraz laureaci i uczestnicy I edycji konkursu fotograficznego: z Warszawy, Łodzi, Lublina, Rzeszowa, Krasnobrodu i Zamościa.

Rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego dokonało jury w składzie: prof. Marian Konieczny, rzeźbiarz, Paweł Wolski-Brodziński, dyrektor Biura Zarządu PGE Obrót S.A., Karol Garbula, sekretarz Miasta Zamość, Stanisław Orłowski, fotograf i Teresa Madej, PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu.

Organizatorzy uroczystości najpierw wręczyli dyplomy i nagrody pocieszenia uczestnikom konkursu, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość. Dyplomy, wypisane przez zamojskiego artystę plastyka Bogusława Bodesa otrzymali: Ewa Bajwoluk, Łukasz Boc, Patryk Flisiak, Ewa Gołębiowska, Grażyna Goluch, Jadwiga Grygorczuk, Kazimierz Kosicki, Klaudia Kucharska, Modest Siegieńczuk, Konrad Przełożny, Monika Szczerba, Andrzej Szumowski, Krzysztof Wybraniec, Justyna Żołnierczuk, Adrian Kowalczyk, Barbara Szozda, Edyta Gorgol, Joanna Kołodej, Krystyna Potyrańska, Wojciech Pułapa, Zuzanna Niemczuk, Weronika Zdybel, Angelika Radaj, Jakub Borkowski, Jakub Szumowski, Klaudia Martyn i Maksymilian Korniewski. Dyplomy podziękowania za promocję projektu Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu i Liceum Plastyczne im. Bernardo Morando.

Wręczeniu nagród towarzyszyły werble w wykonaniu dobosza w kostiumie z XVI w. Michała Kędraka, ucznia III kl. ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Jury przyznało wyróżnienia. Otrzymali je: Jerzy Zborucki (Warszawa) – za pracę „Trefnisiów Dwóch”), voucher wartości 700 zł (weekend dla dwóch osób) od Hotelu Mercure Zamość Stare Miasto oraz Maja Godziszewska (Zamość) – „Radość z Macierzyństwa” - kolacja dla 3 osób w restauracji Hotel Mercure Zamość Stare Miasto, które przekazała Magdalena Magryta.

Dwa vouchery (weekend dla dwóch osób) wręczyła Agnieszka Mogielnicka-Pachla, dyrektor Hotelu Senator Paulinie Pasztaleniec (Lublin) za „Kwiaty dla Noblistki” oraz Mikołajowi Cyprianowi Skolimowskiemu (Rzeszów)  za pracę konkursową „Z Wisłą”.

Kolejne wyróżnienie to karnet na spektakle 40. Zamojskiego Lata Teatralnego od Zamojskiego Domu Kultury dla  Ewy Tomaszewskiej (Zamość) – „Wisła i ja” i zestaw filmów video od Centrum Kultury Filmowej Stylowy dla Magdaleny Gałek (Zamość) za pracę „Symetria”.

Jury przyznało nagrody główne. III miejsce ex aequo otrzymała Magdalena Kais-Włudarczyk (Łódź) – tablet o wartości 700 zł za pracę „Hetman z wieży” oraz Dobrosław i Jan Samulak (Zamość) – praca pt.: „Tacierzyństwo i Macierzyństwo”. Przy dźwiękach werbli nagrody wręczyli: Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamość oraz Karol Garbula, sekretarz m. Zamość.

II miejsce ex aequo zajęli: Manuela Przytuła (Krasnobród) – „Hetman w okularach” oraz Paweł Lipski (Warszawa) za pracę „Rendez-vous z Nike”. Nagrody w postaci bonów towarowych o wysokości  750 zł wręczyła Agnieszka Szczekala, kierownik Zespołu Komunikacji PGE Obrót S.A.

I miejsce zdobyła praca Jerzego Stańczyka  (Łomianki) pt. „Stańczyk&Stańczyk”. Nagrodę główną w postaci wykonanej z brązu rzeźby Stańczyka wręczył światowej sławy rzeźbiarz z Krakowa prof. Marian Konieczny.

- Pomnik Jana Matejki interesował mnie od dawna. Jak tylko po raz pierwszy zobaczyłem go w Warszawie – można powiedzieć - serce zabiło mocniej jak ujrzałem ten pomnik i ujrzałem tę postać (Stańczyka – przyp. autora), do której czuję sympatię i niezwykły szacunek, i żywię takie przekonanie, że przyznawanie się w nazwisku, w historii, w tradycji, w symbolice do tej postaci jest czymś niezwykle pozytywnym. Dlatego, że ta postać niesie ze sobą określony zestaw cech, które są uniwersalne, które nam są potrzebne na co dzień. To jest umiejętność krytyki, wnikliwej krytyki, obiektywnej krytyki, refleksji, kierowania się interesem publicznym, interesem wszystkich, interesem państwapowiedział dr Jerzy Stańczyk, naukowiec  zajmujący się sprawami międzynarodowymi, sprawami bezpieczeństwa państwa. Laureat I edycji konkursu fotograficznego „Wakacje z rzeźbami prof. M. Koniecznego”. Jerzy Stańczyk jest wykładowcą z zakresu teorii bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Wszyscy laureaci pozowali do pamiątkowej fotografii wraz z prof. Marianem Koniecznym i organizatorami konkursu fotograficznego. Przecięcia biało-czerwonej wstążki na pracy laureata konkursu dokonał prof. Koniecznym, tym samym w symboliczny sposób dokonując otwarcia wystawy najlepszych prac w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego.

Prof. Konieczny zapytany przez dziennikarzy o stosunek do organizacji konkursu powiadał:
- Jestem zachwycony i niezwykle usatysfakcjonowany tym, że moje pomniki stały się powodem do takiego – nazwijmy to – ruchu społecznego, że bierze w nim udział młodzież i osoby starsze nie tylko z Zamościa, ale i z centralnej Polski. Tak też zostały rozdane te nagrody, a pierwszą nagrodę otrzymał pan z Łomianek k/Warszawy. W pracy laureata jest taki dialog historyczny. On na rzeźbie zawiesił nawet barwy narodowe. Jest też nawiązanie do współczesności. Dziękuję za rozpętanie tej imprezy, na którą przybyły tłumy.

 

Organizatorzy konkursu „Wakacje z rzeźbami prof. M. Koniecznego” podziękowali za pomoc w organizacji konkursu i uroczystości: Marii Sarnik-Koniecznej i prof. Marianowi Koniecznemu, Sebastianowi Maronie, Magdalenie Magrycie i Annie Romaszko z Hotelu Mercure Zamość Stare Miasto, Witoldowi Paszt i Agnieszce Mogielnickiej-Pachli z Hotelu Senator, dr Tadeuszowi Doroszukowi, dyrektorowi TVP Historia, Andrzejowi Urbańskiemu, Jolancie Puźniak-Głąb, Klaudii Badzińskiej i Henrykowi Szkutnikowi z Muzeum Zamojskiego, Bogdanowi Bodesowi, Januszowi Nowosadowi i Alicji Bojarczuk z ZDK za przygotowanie kostiumu dobosza, Beacie Syczuk i Janowi Bednarzowi ze Szkoły Muzycznej, Andrzejowi Bubele z CKF Stylowy.

Dziękowano  wszystkim mediom, które na każdym etapie projektu promowały go wszem i wobec oraz laureatom i uczestnikom I edycji konkursu fotograficznego „Wakacje z rzeźbami prof. M. Koniecznego”. Pod adresem gości - PGE Obrót, firma odpowiedzialna społecznie oraz miasto Zamość  skierowali zaproszenie do udziału w II edycji konkursu fotograficznego, która rozpocznie się już w maju 2015 r.

Przypomnijmy, że konkurs skierowany był do miłośników fotografii, którzy chcieli wykazać się pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu jakim było sfotografowanie się z jednym z pomników profesora Koniecznego w tle. Pomniki prof. Koniecznego znajdują się w: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu, Licheniu, Sanoku, Leżajsku, Janowiczkach (koło Racławic) i Zamościu. 11 listopada br. odsłonięty zostanie kolejny pomnik wykonany przez Profesora Koniecznego  – pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwakach.

Stańczyk dla Stańczyka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się