16°C bezchmurnie

„SHARING” kanałów telewizyjnych płatnych platform cyfrowych

Sprawy kryminalne, „SHARING” kanałów telewizyjnych płatnych platform cyfrowych - zdjęcie, fotografia

31 marca 2017 r. policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie wspólnie z pracownikami Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz funkcjonariuszami włodawskiej policji, ujawnili na terenie powiatu włodawskiego nielegalny proceder rozsyłania poprzez sieć Internet - sygnału telewizyjnego dwóch płatnych platform cyfrowych.

 

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie dotarli do informacji na temat nielegalnego rozsyłania programów tv do abonentów jednej z firm zajmujących się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych we Włodawie i okolicach. Firma oferowała swoim użytkownikom usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały płatnych platform cyfrowych bez otrzymania wymaganej zgody. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny podpisując umowę na dostarczanie Internetu. Jak ustalono 43-letni właściciel firmy miał podpisaną umowę z jedną z platform cyfrowych na abonament indywidualny tj. bez możliwości udostępniania osobom trzecim. Druga umowa zawarta była na zupełnie inną osobę. Wspólnie z ustalonym 42-letnim wspólnikiem pobierali opłatę w wysokości od 50 zł do nawet 80 zł od jednego abonenta za tzw. maksymalny pakiet kodowanej telewizji (obu platform). Należy dodać, że 43-letni właściciel firmy nie posiadał wymaganej prawem zgody na świadczenie usługi dostarczania Internetu na ternie Włodawy i okolic. Stąd wspólna wizyta policjantów i pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Działania policjantów Cyber z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przeprowadzono 31 marca 2017 r. w miejscu działalności jednej z firm zajmującej się dostarczaniem Internetu na terenie powiatu włodawskiego. Podczas działań policjanci dokonali serii przeszukań m.in. w siedzibie firmy zajmującej się nielegalnym dostarczaniem Internetu, u właściciela firmy, jego 42-letniego wspólnika oraz u tzw. „biorców” i osób pełniących rolę zarówno „biorców” jak i kolejnych „dawców” nielegalnego sygnału. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz dekodery do odbioru nielegalnego sygnału tj. 8 dekoderów, 3 laptopy, 1 komputer stacjonarny, 3 komputerowe dyski twarde, 1 tablet oraz router.

 

Ustalenia policjantów wskazują na to, że w proceder sharingu zamieszanych jest kilkadziesiąt osób, a czerpanie zysków z nielegalnej działalności organizatorów opisanego procederu trwało przynajmniej od 2011 r. Wstępne oszacowanie strat pokrzywdzonych firm to kwota ponad 130 000 zł. Jednak sprawa ma charakter rozwojowy i po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału będzie możliwe precyzyjne określenie ilości osób, którym dostarczano kodowane programy telewizyjne bez wymaganej zgody uprawionego oraz dokładne wyliczenie strat firm pokrzywdzonych.

 

Obu organizatorom sharingu w dniu 31 marca br. przedstawiono zarzuty. Ponadto w związku z dokonanymi ustaleniami zabezpieczono środki finansowe na kontach bankowych należących do podejrzanych – w kwocie 16 000 złotych. Powyższe konta służyły do realizowania płatności za nielegalnie dostarczany sygnał tv.

 

Osobom, które organizowały nielegalny proceder rozsyłania sygnału płatnych kanałów telewizyjnych oraz wytwarzania tzw. urządzeń niedozwolonych, może grozić teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności. Osobom które w celu osiągnięcia korzyści majątkowej używały urządzeń niedozwolonych do odbioru nielegalnego sygnału, grozi kara ograniczenia wolności do roku.

 

Naruszenie przepisów:

  1. Organizatorzy sharingu - „Ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym” tj. art. 6 pkt 2 oraz art. 116 pkt 1 „Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych”.
  2. „Biorcy” sharingu - art. 7 pkt 1 „Ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym”.

„SHARING” kanałów telewizyjnych płatnych platform cyfrowych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się