18°C słabe opady deszczu

Przyjdzie Mordor I Nas Zje, Czyli Tajna Historia Słowian

Polecane, Przyjdzie Mordor Czyli Tajna Historia Słowian - zdjęcie, fotografia

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. Miło nam poinformować, że Chełmski Dom Kultury kolejny raz włączył się do programu Teatr Polska. Już 10 września zawita do Chełma Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie ze spektaklem „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Teatr im. Juliusza Osterwy to miejsce z bogatymi tradycjami. Gmach według projektu Karola Kozłowskiego wybudowany w 1886 roku, w ciągu zaledwie dwóch lat, przez Spółkę Cywilną "Teatr Lubelski", powstał wyłącznie ze składek społecznych. Wznieśli go „Lublinianie – sobie”, dzięki inicjatywie lubelskiej inteligencji, przemysłowców, kupców i okolicznych ziemian. Wiele wydarzeń tej sceny na trwałe wpisało się w historię polskiego teatru. Występowali tu i tworzyli najwybitniejsi polscy artyści, powstawały głośne i znaczące spektakle. Tu rozpoczęli swoją karierę teatralną aktorzy znani potem w całej Polsce: Jan Świderski, Czesław Wołłejko, Zofia Kucówna, Stanisław Mikulski czy Jan Machulski. Teatr w ciągu ostatniego dziesięciolecia stał się ambitnym teatrem repertuarowym z misją szerokiej popularyzacji sztuki. Mimo iż na afiszu znajdziemy pozycje autorstwa Toma Stopparda czy Pawła Huelle to na deskach teatru spotkamy mnóstwo, tak lubianej przez publiczność klasyki. Od 2000 roku Teatr wystawiał sztuki między innymi angielskiego poety i dramaturga Williama Szekspira "Sen nocy letniej", „Poskromienie złośnicy”, „Hamlet”, legendarnego powieściopisarza zafascynowanego tematyką rozgrywek karcianych Fiodora Dostojewskiego „Biesy”, „Idiota”, „Zbrodnia i kara” czy Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda", „Operetka” i „Europa? Mikrodramaty”.

 

W Chełmskim Domie Kultury zostanie wystawiona sztuka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” na podstawie cyklu beletryzowanych reportaży z podróży po Ukrainie Ziemowita Szczerka. Publikacja rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu. Jak mówi Jarosław Cymerman „O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym.” Przyjdzie Mordor i nas zje to opowieść o młodych Polakach, którzy z plecakami wyjeżdżają na Wschód w poszukiwaniu przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.

Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzy się Remigiusz Brzyk – reżyser teatralny, laureat wielu nagród między innymi dwukrotny zwycięzca prestiżowego Lauru Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Autor głośnego sosnowieckiego "Korzeńca". Pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy. Na teatralnym koncie Remigiusza Brzyka jest wielka literatura klasyczna, polityczne bulwarówki i kryminały.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Chełmskiego Domu Kultury 10 września 2017 r. o godzinie 18. Bilety - 20 zł