25°C pochmurno z przejaśnieniami

OZE nieco później

Społeczeństwo, nieco później - zdjęcie, fotografia

Przetarg na zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii dla mieszkańców gminy Józefów, współfinansowane ze środków unijnych, będzie ogłoszony nieco później niż zakładano. Miejscowy samorząd jest gotowy do wszczęcia procedury, ale musi poczekać na rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych.

Burmistrz Roman Dziura wyjaśnia, że chodzi o sposób przeprowadzenia przetargu i związane z tym konsekwencje finansowe. - Gdy w poprzedniej perspektywie finansowej realizowaliśmy podobny projekt, wykonawca został wybrany w procedurze dotyczącej robót budowlanych. Urząd Marszałkowski w Lublinie sugeruje jednak, że w obecnym przypadku powinna być zastosowana procedura dostaw urządzeń solarnych i kotłów na biomasę. Dlatego kilka samorządów złożyło w tej sprawie zapytanie do Urzędu Zamówień Publicznych, który może rozstrzygnąć te wątpliwości i teraz czekamy na jego opinię w tej sprawie - tłumaczy burmistrz Dziura.

Zastosowanie odpowiedniego trybu postępowania przetargowego to także wymierne skutki finansowe. - Gdybyśmy zastosowali niewłaściwa procedurę, narazilibyśmy się na karę sięgającą 20 procent projektu wartego prawie 3 miliony 300 tysięcy złotych. Poza tym roboty budowlane są obciążone 9-procentowym podatkiem VAT, a dostawy stawką 23 procentową - dodaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Roman Dziura.

 

Samorządowcy liczą, że ze względu na wagę sprawy, harmonogram realizacji inwestycji i zainteresowanie wielu gmin, UZP wyda swoją opinie jak najszybciej.

W gminie Józefów sprawa dotyczy dotacji, która ma być wykorzystana na zakup i montaż 219 instalacji solarnych i 50 kotłów na biomasę. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego samorząd otrzyma do 85 procent kosztów inwestycji.

OZE nieco później komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się