15°C bezchmurnie

Kojec obronny przy Starej Bramie

Felietom, Kojec obronny Starej Bramie - zdjęcie, fotografia

Dzisiejszy wpis chcę poświęcić ciekawemu zabytkowi, którym jest Kojec przy Starej Bramie Lubelskiej. Jest to jeden, podobno jedyny zabytek, który przetrwał burze dziejowe w dobrym stanie. Jego historia sięga 1836 roku. Kamienno-ceglane elewacje współgrają z pozostałym fortyfikacjami z tamtych czasów. Nie jest to duży budynek, ale posiada wybudowaną na dnie fosę, nad rowem z wodą. W jego wnętrzu kiedyś znajdowały się śluzy służące do regulacji poziomów wody. Jego podstawową  funkcją była obrona fosy.

Jest to bardzo ciekawa fortyfikacja obronna. Posiada dwie strzelnice działowe, który miały za zadanie umożliwić ostrzał z artylerii wzdłuż fosy. Są także strzelnice dla strzelców strzelających z broni ręcznej. Mają okazję warto się mu przyjrzeć z bliska.

To mój pierwszy wpis, więc może napiszę też kilka słów o sobie. Pracuję w banku i ogólnie interesuję się finansami oraz fotografią. Pierwsze to może z racji wykonywanej pracy w banku, a drugie to już czysta pasją. Sama trochę inwestuję swoje oszczędności, zakładam lokaty itp. i uważam, że na ekonomii każdy dzisiaj powinien się znać. Czasem też piszę coś w innych portalach, jak na przykład tutaj, ze względu na miejsce zamieszkania, ale też piszę nieraz opinie o bankach i produktach przez nie oferowany. Z racji tego, że się co nieco na tym znam. Np ostatnio napisałam opinię o BGŻ Optima (mała dygresja w drodze wyjaśnienia - pracuję w innym banku nie w BGŻOptima) - moja opinia o BGŻOptima

to oczywiście nie jedyny przykład poza BGŻOptima piszę też o innych bankach, tylko nie o tym, w którym pracuję, bo tego mi nie wolno.

Widzę, że jest tu dość sporo blogerów, ale większość bez w wpisów, mam nadzieję, że ta blogosfera się nieco rozrusza. Pozdrawiam Anię i dziękuję za komentarz.

Kojec obronny przy Starej Bramie komentarze opinie

  • Anna Torska 2018-01-04 13:38:26

    Przydałoby się więcej publikacji o zabytkach z naszego miasta. Można by stworzyć taką bazę zabytków i ciekawych miejsc.

Dodajesz jako: Zaloguj się